694 641 708
Edyta Jakimiak Nieruchomości

Z życia wzięte

8.01.2023 r. RODO i AML i wynikające z tego obowiązki
Mamy nowy rok 2023 a wraz z nim krótka przypominajka. Wielokrotnie w swojej pracy spotykam się z odmową okazania dowodu osobistego bądź wyraźną niechęć przez klientów oglądających nieruchomości. Dlaczego o to proszę? Bo to mój obowiązek jako pośrednika w obrocie nieruchomościami.
Dla uściślenia podstawą domagania się danych zainteresowanych jest:
1. art.6 ust.1 lit. f RODO - prawnie uzasadniony interes realizowany przez administratora danych, którym jest pośrednik
2. ustawa AML - pośrednik to instytucja obowiązana, która bierze udział w identyfikacji zagrożeń w procesie prania pieniędzy. W związku z tym pośrednik ma do wykonania obowiązki, w tym obowiązek stosowania środków bezpieczeństwa finansowego, w tym identyfikację klienta oraz beneficjenta rzeczywistego. Co to znaczy?
A no to, że pośrednik ma OBOWIĄZEK weryfikować tożsamość klientów. Ustawa a dokładnie art. 36 wymienia co należy ustalić:
- imię i nazwisko
- obywatelstwo
- miejsce zamieszkania
- nr PESEL
- seria i numer dowodu tożsamości,
jeśli mamy z do czynienia z firmą to dodatkowo NIP i nazwę przedsiębiorcy.
Z racji, że pośrednik w obrocie nieruchomościami wykonuje czynności wchodzące w zakres prowadzonej działalności zawodowej mam obowiązek również identyfikować osoby zainteresowane zakupem nieruchomości.
3. bezpieczeństwo - pośrednik nie jest jasnowidzem:) do nieruchomości wprowadzamy osoby, których nie znamy. Musimy zadbać również o bezpieczeństwo właścicieli. W mieszkaniach czy domach często znajdują się cenne rzeczy, ruchomości, które mogą zainteresować "pseudo zainteresowanych". A co będzie gdy w niedługim czasie coś zginie lub dojdzie do włamania?
Zwykle o tym nie myślą ani właściciele nieruchomości gdy sprzedają bezpośrednio ani zainteresowani klienci, którzy poszukują swojego wymarzonego mieszkania czy domu.
A takich przypadków jest coraz więcej..
Podsumowując: to na mnie pośredniku spoczywa OBOWIĄZEK wylegitymowania zainteresowanych zakupem nieruchomości. Odmowa oglądającego okazania dowodu tożsamości jest równoznaczna z OBOWIĄZKIEM odmówienia czynności przez pośrednika.
Proszę więc Drodzy Klienci o wyrozumiałość w tym zakresie i szersze spojrzenie również na właścicieli nieruchomości i ich spokój i bezpieczeństwo.
„Wiedza i doświadczenie, zaufanie i lojalność.”

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                    

Mówią, że w biznesie nie ma miejsca na emocje, że liczy się tylko zysk. Nieważne kto, nieważne dlaczego, a ważne za ile. Tylko zimna kalkulacja. Do tego trzeba mieć charakter. A ja go nie mam.... Od zawsze kierują mną jakieś zasady moralne. Zawsze stawiam na równowagę. Mam na myśli równowagę z tym co namacalne czyli pieniądz ale też z tym co nie wyrażone w pieniądzu, czyli człowiek. Cokolwiek pomyslicie niech będzie Wasze.

Bywają sytuacje, że ta sama nieruchomość trafia do mnie drugi, trzeci raz - do sprzedaży. Nie mam na myśli nieruchomości na wynajem. Przez ten czas dobre relacje się zacieśniają. Często nawiązują się przyjaźnie. Coraz bardziej poznaję moich klientów. Widzę jak żyją, co dla nich ważne, co nimi kieruje i czego naprawdę oczekują. Są tacy, którzy nieruchomości traktują jako źródło biznesu, szybką gotówkę ale są też tacy dla których mieszkanie czy dom jest czymś więcej niż lokalem.

Jak to jest przyjąć do sprzedaży nieruchomość, którą już raz sprzedałam? Jak to jest przygotowywać ofertę sprzedaży gdy znałam właściciela, przez lata był moim dobrym kolegą/koleżanką? I co gdy już nie żyje? Gdy wiem jak bardzo ważny był to zakup x lat temu? Gdy wiem jak bardzo dbała/dbał o każdy szczegół? I ile planów związanych było właśnie z tym lokalem? I czego życzy rodzina? Do takiej nieruchomości podchodzę z wyjątkowym szacunkiem. Z szacunkiem do byłego właściciela, do rodziny, do każdej rzeczy. Nawet sprzątanie, pakowanie, przygotowanie do sprzedaży jest inne niż zwykle. Nowy właściciel nigdy nie jest z przypadku. Ustalona, oczywiście realna, najwyższa cena sprzedaży to jedno, a właściwi nowi właściciele to drugie - i tu musi być ta równowaga Zawsze walczę do końca. Najwyższa cena i najlepszy klient. Do każdego klienta i każdej nieruchomości podchodzę indywidualnie.

 

Czerwiec dobiega końca, kolejne nieruchomości znalazły swoich nabywców a ja chciałabym Wam przekazać  to, czego w codziennej pracy pośrednika się nie dostrzega. Otóż, każda nieruchomość wymaga odpowiedniego przygotowania. Niby oczywiste ale począwszy od wiedzy merytorycznej, z zakresu prawa, psychologii, własnej osobowości, znajomości rynku i zmieniającego się trendy na rynku, negocjacji, ciągłego doszkalania etc. aż po fizyczne zaangażowanie. Sukces jest wtedy, gdy człowiek jest na pierwszym miejscu.  Od pierwszego kontaktu, od zrozumienia problemu po jego rozwiązanie - to Ty Jesteś dla mnie najważniejszy!  Nic nie dzieje się sztampowo.